Bulut DNS


Kendi DNS sunucularınızı barındırmak genellikle tüm DNS sorgularının tek bir fiziksel konumdan çözüleceği anlamına gelir. DNS sunucunuzdan uzak bir ziyaretçiniz web sitenize erişmeye çalışıyorsa, DNS yanıtının onlara ulaşması biraz zaman alabilir. DNS sunucunuz arızalanırsa veya herhangi bir nedenle erişilemez duruma gelirse internet siteniz veya servisleriniz de erişilemez olur.

Altosec DNS sunucuları; Türkiye'de 3 büyük operatörün veri merkezlerinde, ABD, Avrupa ve Asya'da olmak üzere farklı coğrafi bölgelerde bulunmaktadır. Anycast yönlendirme metodu ile dünya çapında kesintisiz, güvenli, ölçeklenebilir ve yüksek performanslı DNS hizmeti alabilirsiniz.

Anycast DNS nedir?


İnternete ya da diğer herhangi bir bilgisayar ağına bağlı cihazlar, birbirlerine veri yollamak için IP adresi kullanır. Web sitenizi ziyaret etmek isteyenler tarayıcılarına bu IP adresini yazmak yerine alan adını içeren URL (örn. www.google.com) yazarlar. DNS, alan adını web sitesinin IP adresine çevirir. IP adresi bulduktan sonra, bilgisayarınız web sunucusuyla bağlantı kurabilir ve sayfa görüntülenir. İngiltere'deki bir kullanıcı Türkiye'deki web sitenize erişmeyi denediğinde, DNS sunucunuzdan cevabın ona ulaşması biraz zaman alabilir.


Anycast'te, bir sunucu kümesi aynı IP adresini paylaşır. Web sitenizin DNS bilgileri dünyanın farklı yerlerindeki Altosec sunucularına kopyalanır. Anycast DNS isteğin en yakın yere yönlendirilmesini sağlar. Ziyaretçileriniz otomatik olarak kendilerine en yakın konumdan bilgi alır ve web sitesinin ilk yükleme süresi önemli ölçüde kısalır.


Daha kolay anlaşılması için günlük hayattan bir örnek verelim: Eczaneden ilaç almanız gerekiyor. Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamasında eczane yazıp aratıyorsunuz. Uygulama sizi en yakındaki eczaneye götürecektir. Eğer en yakındaki eczaneye giden yol kapanırsa, sizi bir sonraki en yakın eczaneye götürecektir.

Neden Altosec Bulut DNS?

  • Basitlik: Kullanıcı dostu basit bir web arayüzü ile DNS kayıtlarınızı kolayca yönetebilirsiniz.
  • Hız: Herhangi bir nedenden dolayı web sitelerinizi başka bir sunucuya almanız, sunucularınızı başka bir veri merkezine taşımanız gerekirse, kayıt değişikliğiniz 24-72 saat yerine saniyeler içinde gerçekleşir.
  • Güvenlik: DDOS için ek ücret vermenize gerek kalmadan DNS güvenliği sağlanır.
  • Performans: Anycast altyapımız sayesinde DNS istekleri otomatik olarak en yakın yere yönlendirilir ve gecikme süresi azaltılır
  • Yedeklilik: Türkiye ve dünyada farklı veri merkezlerinde çalışan yedekli DNS servisi ile 7/24 kesintisiz ve hızlı hizmet alırsınız.
  • Fiyat: Yedekli ve güvenli bir altyapı kurup yönetmek yerine çok düşük maliyetlere DNS'i çok iyi bilen uzmanlara bırakabilirsiniz.

Bize ulaşın


Altosec ürün ve servisleri hakkında sorularınız için

(0312) 265-0807

Bilkent Cyberpark, A Blok No:703
Ankara 06800 TURKIYE