Yük Dengeleme


Geleneksel yük dengeleme çözümleri, kurum sistem odasında veya bir veri merkezinde bulunan özel donanımlardan oluşur. Bu sistemleri kurmak, ayarlamak ve bakımını yapmak için tecrübeli IT ekibine ihtiyaç vardır. Yalnızca büyük IT bütçelere sahip büyük şirketler, yüksek performans ve güvenilirlik avantajlarından yararlanabilir.

Altosec’in yük dengeleme çözümü, donanım tabanlı çözümlerin performans ve güvenilirlik avantajlarını çok daha düşük bir maliyetle sunar.


Yerel sunucular için yük dengeleme

  • Trafik, tanımlanan dağıtım politikasına göre veri merkezinizdeki birden çok sunucuya dağıtılır.
  • Statik ve ağırlıklı round-robin, ağırlıklı en düşük bağlantı, kaynak IP, TCP port, SSL bilgisi veya URI-hash tabanlı yük dengeleme yapılabilir
  • SSL/TLS trafiğini çözebilir ve HTTPS trafiğinizi hızlandırır. Ayrıca kurum sertifikanızı güvenle ülke içinde tutma imkanı sağlar.
  • Sürekli izleme ile trafiğin her zaman erişilebilir bir web sunucusuna yönlendirilmesi sağlanır.
  • TTL ile ilgili gecikmeler olmadan yönlendirme değişiklikleri gerçekleşir.

Farklı coğrafi lokasyondaki sunucular için yük dengeleme


Tek bir Anycast IP ile, Türkiye'nin veya dünyanın dört bir yanındaki bölgeler arasında yük dengeleme sağlar. DNS tabanlı yük dengeleme çözümlerinin yanı sıra kullanıcı, trafik, ağ, backend sunucu performansı ve diğer ilgili koşullardaki değişikliklerle anında tepki verir. Felaket durumunda bekleme olmaksızın otomatik olarak devreye girer.

İçerik ön bellekleme


Altosec, Türkiye'nin ve istenirse dünyanın çeşitli yerlerinde birden fazla sunucu üzerinde, resim, video, ses ve statik içeriğin kopyalarını muhafaza eder.

  • Sadece statik dosyaları kullanıcılara yakınlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcı cihazına göre web içeriği optimizasyonu sağlar.
  • Kullanıcılar, en yakın Altosec sunucusuna yönlendirilir. Böylece sayfa daha hızlı yüklenir ve web uygulaması daha hızlı çalışır.
  • Büyük boyutlu dosyalara erişimde kendi ağınızdaki trafik kullanımı azalır ve bant genişliği daha etkili şekilde kullanılır.
  • Yüksek bant genişliği sayesinde, anlık yükselen trafikleri karşılar.

IPv6 desteği


Bugün internette milyarlarca cihaz var ve artık 32 bitlik bir adres alanı olan IPv4 yeterli değil. Mobil cihazların ve nesnelerin interneti (IoT) için daha geniş bir adres kaynağı ve güvenlik sunan IPv6'ya geçiş kaçınılmazdır.
Altyapıların tamamını IPv4'ten IPv6'ya yükseltmek kurumlar için zor, zaman alıcı ve pahalıdır. Yazılım veya donanım değişikliği yapmadan, sadece trafiğinizi Altosec ağı üzerinden yönlendirerek, uygulamalarınızı IPv4'ten IPv6'ya kolayca geçirebilirsiniz.

Bize ulaşın!


Altosec ürün ve servisleri hakkında sorularınız için

Bilkent Cyberpark, A Blok No:703
Ankara 06800 TURKIYE